Ruske vile Premium so NOV izdelek na tržišču. Narejene so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kakovostna izdelava in materiali.
Za nakup Ruskih vil Premium KLIKNITE TUKAJ
VIDEO: Ruske vile Premium in priprava tal na setev
Kaj na domačem vrtu sejemo in sadimo v mesecu maju ?
Zelenjavni vrt v maju čaka še na zadnje vrtnine, ki bodo zapolnile preostale proste gredice v pomladanskem času. Priporočamo, da s setvami in sajenjem toplotno zahtevnih rastlin ne hitite. Paradižnik, paprika, kumare, jajčevec in ostale plodovke imajo rade topla tla. Enako je z visokim fižolom, lečo, čičeriko in dolgo vigno. Dober vrtnar je potrpežljiv in ne prehiteva z vrtnimi opravili.
Ne prehitevajte s sajenjem paradižnika in kumar
Paradižnik, kumare, papriko, jajčevec in ostale plodovke sadimo v vrt, ko je dolgoročna napoved dnevnih temperatur okrog 20 stopinj. Še bolj pomembno je, da jih v vrt ne sadimo takrat, ko se nočne temperature lahko spustijo pod 10 stopinj. Vrtičkarji vse pogosteje prehitevajo naravo in to ni dobro. S prehitrim sajenjem samo škodujejo rastlinam.
FOTO 1: Sadika paradižnika v lončku je kvalitetnejša
Kdaj sadimo paradižnik in kumare?
Paradižnik in kumare sadimo po ledenih možeh. V primeru slane se lahko zgodi, da bo treba vse saditi še enkrat. V toplejših krajih Slovenije vse omenjene rastline sadimo dva do tri tedne pred celinsko Slovenijo.
Kaj posadimo med kumarice in paradižnik
Paradižnik sadimo na razdaljo 70 x 50 cm. V vmesni prostor lahko spomladi sadimo solato, poleti pa motovilec ali špinačo. Ob robove priporočamo sajenje bazilike. Ob paradižnik lahko sadimo tudi čičeriko. Tudi ob kumarice na opori lahko sadimo baziliko in solato.
Za nakup Ruskih vil Premium KLIKNITE TUKAJ
Ruske vile Premium so NOV izdelek na tržišču. Narejene so iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kakovostna izdelava in materiali.
Kolobarjenje in dobri sosedje v maju
Glede primernih kombinacij, ki jih v vrt sadimo v mesecu maju si najlažje pomagamo z vrtnimi kartami. Skupaj kombiniramo karte različnih barv. Tako na najlažji način najdemo pravega dobrega soseda za paradižnik, papriko, kumare, jajčevec in ostale plodovke.
V maju lahko skupaj sadimo čičeriko in paradižnik. V medvrstni prostor paradižnika sadimo tudi solato.
FOTO 2: Kombinacija solate in paradižnika.
Paprika obožuje topla tla
Korenine paprike, jajčevcev in ostalih toplotno zahtevnih rastlin se razvijejo, ko se tla ogrejejo na 15 stopinj. Če papriko sadimo v začetku maja, se koreninski sistem počasneje razvija in sadike zastanejo v rasti. Vse toplotno zahtevne rastline so zaradi hitrega sajenja bolj občutljive na bolezni in škodljivce.
Če papriko sadimo na razdaljo 50 x 50 cm lahko v vmesni prostor sadimo solato ali nadzemno kolerabico.
Jajčevec ima rad toplo pomlad in poletje
Jajčevec je toplotno zahtevna vrtnina, zato s sajenjem na prosto ne prehitevamo. Sadimo ga v drugi polovici maja. Če ga sadimo prehitro bomo imeli z njim težave. Težave lahko nastopijo tudi, če imamo deževno, hladno pomlad in hladen konec poletja. Takrat s pridelkom ne bomo zadovoljni.
Feferone in čilije sadimo v drugi polovici maja
Med urbanimi vrtičkarji opažamo vse več feferonov in čilijev, ki jih sadijo v večje posode in korita. Svoj prostor lahko najdejo tudi v domačem vrtu ali visoki gredi. V posodo, ki je globoka 50 cm in široka 50 cm lahko posadimo dva feferona ali čilija. V vrtu jih sadimo na razdajo 40 cm.
Lubenice in melone sadimo iz sadik
Priporočamo, da lubenice sadite iz sadik. To še posebno velja za celinski del Slovenije. Prav tako kot ostale toplotno zahtevne vrtnine, jih sadimo po drugi polovici maja. To velja predvsem za celinski del Slovenije. Na Primorskem vse plodovke sadimo že v aprilu, ko so nočne temperature večje od 12 stopinj C. Tudi melone na prosto sadimo, ko mine nevarnost slane in nizkih temperatur.
FOTO 3: Melona
Lubenice in malone sadimo na razdaljo 100 x 50 cm. V prazen prostor v začetku rastli umestimo nizek grah ali nizek fižol.
Sadimo tudi bučke in čajoto
Bučke lahko sejemo v vrt takoj v začetku maja. Sadike damo v zemljo po 15. maju. Čajoto v domačem vrtu sadimo po ledenih možeh. Čas sajenja čajote se ujema s sajenjem paprike, paradižnika, kumar, feferonov, čilijev in ostalih plodovk, ki imajo rade topla tla. Treba je vedeti, da je čajota toplotno zahtevna rastlina in ne prenaša dobro ohladitev.
V vrtu je bolje saditi grmičaste bučke, ki zasedejo manj prostora. Sadimo jih na razdaljo 50 x 50 cm, Čajoto sadimo ob oporo, saj se bujno razrašča.
V maju sadimo visok fižol, lečo, čičeriko in dolgo vigno
S sajenjem visokega fižola ne hitimo. Če je možno, ga v osrednji Sloveniji sadimo v drugem tednu maja. Leča je nekoliko manj toplotno občutljiva in jo sejamo v istem terminu kot visok fižol. Čičerika je toplotno bolj zahtevna in jo sejemo vsaj teden dni za visokim fižolom in lečo.
Dolgo vigno, ki je sorodnica fižola sejemo v vrt v polovici maja. V rastlinjak jo lahko sejemo med sredino aprila in začetkom maja. Dolga vigna je stročnica, ki v višino zraste v višino paradižnika.
FOTO 4: Visok fižol
V visoke grede sadimo zelenjavo in zelišča
Visoke grede se obnašajo kot velike posode in jih v maju redno zalivamo. Glede sajenja v visoke grede ni ovir. Sejemo in sadimo lahko skoraj vse vrtnine. Tako si lahko polepšamo teraso, bakon in vrt s številnimi vrtninami. Na visokih gredah so priljubljene predvsem hitro rastoče vrtnine. Sadimo lahko tudi paradižnik in ostale plodovke. Pri tem pazimo, da jih ne sadimo pregosto.
FOTO 5: Visoka greda v začetku maja
Zelo priljubljene so tudi visoke grede, ki jih zasadimo z zelišči. Tako se redno oskrbujemo z domačimi zelišči, ki jih imamo radi v vsaki kuhinji.
V vrtu poskrbite za koristne rastline
Koristne rastline so dobrodošle v vsakem vrtu. Vse več vrtičkarjev v vrt sadi tagetes, ognjič in kapucinke. To so zagotovo najbolj pogoste koristne rastline. Ste vedeli, da timijan odvrača polže in uši ter, da mravlje ne marajo sivke? V vrtu naj uspeva tudi drobljak, ki preprečuje pepelasto plesen. Na boljšo kalivost semen vpliva koperc. Česen, križnolistni mleček, cesarski tulipan in bob odganjajo tudi voluharja.
Zakaj in kako rahljamo tla na domačem zelenjavnem vrtu?
Tla pred sajenjem paradižnika in ostalih vrtnin rahljamo zato, Ker seme v rahlih in dobro pripravljenih tleh bolje kali, sadike se dobro ukoreninijo in lažje črpajo vodo.
Rahljanje tal na domačem zelenjavnem vrtu najlažje rahljamo s pomočjo Ruskih vil Premium, ki poskrbijo za idealno pripravo vrtnih gredic pred setvijo ali sajenjem vrtnin. Orodje je še posebno primerno za ženske, starejše vričkarje.
NOVO!
Ruske vile Premium so narejene iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kakovostna izdelava in materiali. Za pomoč pri nakupu nas lahko tudi pokličite na telefon številka: 01 4735 379 (med tednom od 8. do 14. ure).
Primerjava Ruskih vil Premium in ostalega vrtnega orodja za pripravo tal
Primerjava | Ruske vile Premium | Lopata | Vrtne vile | Motorni kultivator |
plevel (slak, osat, pirnica, regačica | manj plevela | več plevela | manj plevela | največ plevela |
hitrost dela | zelo hitro | hitro | hitreje | najhitreje |
obremenitev hrbtenice in rok | majhna | velika | srednja | zelo majhna |
obdelovalna površina | do 100 in več m² | do 50 m² | do 50 m² | do 1000 in več m² |
struktura tal po obdelavi | drobna grudičasta struktura tal | večje in manjše grude | manjše grude do drobno grudičasta struktura tal | drobno grudičasta struktura tal |
Kmečki glas priporoča: Ohranite kakovost vrtnih tal in talni živi svet. Zemljo obdelajte brez “štihanja” in jo globoko rahljajte z Ruskimi vilami Premium. Delo z Ruskimi vilami Premium poteka hitro in brez napora. Razbremenite hrbtenico in roke. Ruske vile Premium so še posebej primerne za ženske in starejše vričkarje.
Ruske vile Premium
NOVO
Ruske vile Premium so narejene iz najboljših materialov in v celoti izdelane v Sloveniji. Odlikuje jih zelo kakovostna izdelava in materiali. Za pomoč pri nakupu nas lahko tudi pokličite na telefon številka: 01 4735 379 (med tednom od 8. do 14. ure).
Za nakup Ruskih vil Premium KLIKNITE TUKAJ