Prva priprava na cvetenje poteka v prejšnjem poletju in je povezana s kondicijo drevesa, vremenskimi razmerami v tem času, predvsem je ključnega pomena pomanjkanje padavin, trenutnim številom plodičev in rodnostjo v prejšnjem letu.
Razvoj socvetja
Prva faza razvoja socvetja na oljčnem drevesu namreč poteka iz brstov, ki so se razvili v letu prej (primarna indukcija), kar pomeni, da imajo od tri do enajst mesecev. Na poganjku je lahko od 0 do 95 % diferenciranih cvetnih brstov. Na njihovo število vplivajo notranji in zunanji dejavniki, prepleta vseh teh dejavnikov pa vodi do razvoja cvetnih brstov na vsakem drevesu posebej. Število diferenciranih cvetnih brstov in razvoj socvetja ne vpliva pomembno na število vegetativnih brstov v razvoju, vpliva pa na hitrost rasti in bujnost drevesa.
Na naslednjo fazo razvoja oljčnih socvetij (sekundarno indukcijo) negativno vplivajo slabo osvetljeni listi, saj je njihova aktivnost odvisna od razpoložljivosti svetlobe. Pomanjkanje svetlobe, ki je običajno vezano na neprimerno rez za obstoječe razdalje sajenja ter bolezen, kot sta pavje oko in siva oljkova pegavost, zmanjšuje fotosintetsko aktivnost listov in lahko povzroča večje odpadanje listov. Manjše število listov vpliva na slabši razvoj (sekundarno indukcijo) cvetenja pozimi. Posledica sta slabši razvoj socvetij in zmanjšanje rodnosti.
Število cvetnih brstov
To je odvisno od že omenjenih dejavnikov v prejšnjem poletju in tudi od zimskih vremenskih razmer, predvsem od nihanja temperature in primernih nizkih temperatur, ki so potrebne za diferenciacijo v cvetne brste. Pogoji za diferenciacijo niso natančno proučeni in se razlikujejo med sortami. Nekateri avtorji trdijo, da je za diferenciacijo idealna temperatura od 5 do 7 °C, drugi zagovarjajo enakomerno temperaturo 12 °C, nekateri pa navajajo, da so manj učinkovite enakomerne nizke temperature kot nihanje temperatur čez dan. Nekatere sorte lahko dosežejo veliko pridelka tudi pri višjih temperaturah v zimskem času. Po drugi strani pa so ugotovili, da je v relativno toplih območjih veliko boljša diferenciacija v hladnejših zimah. Trajanje nizkih temperatur, ki je potrebno za diferenciacijo, je odvisno predvsem od rodnosti v prejšnjem letu. Po letu z visoko rodnostjo so potrebne nižje temperature, da bo ponovno cvetelo. Hladne zime omogočajo dobro cvetenje tudi po dobri letini, tople zime pa zmanjšajo diferenciacijo in cvetenje.
Velikost socvetij
Velikost in vitalnost cvetov sta odvisni od rodnosti v prejšnjem letu, položaja na poganjku in okoljskih razmer. Največja socvetja so v sredini poganjka. Pri bazalnem delu, osnovi poganjka, so manjša socvetja s slabšo vitalnostjo, največje število nepopolnih cvetov pa je na vrhu poganjka. Razmerje med popolnimi in nepopolnimi cvetovi se od leta do leta spreminja. Stresna situacija zaradi pomanjkanje vode v tleh v času razvoja socvetja lahko vpliva na slabšo vitalnost cvetov in nastanek plodičev. Najštevilnejše odpadanje popolnih cvetov se pojavi v obdobju od 12 do 15 dni po polnem cvetenju. Osem dni po polnem cvetenju je od končnega števila oplojenih cvetov oplojenih 20 % cvetov, v 18 dneh pa je oplojenih že 60 % cvetov. Petindvajset dni po polnem cvetenju se število plodov ustali – odpadanje plodov od takrat naprej je zanemarljivo. Sočasno, ko se plodnica začenja večati, začnejo odpadati neoplojeni cvetovi.
Več v knjigi Oljka (vabljeni k nakupu)
(Savina Dreu)