Izdelava kisa ima dolgo tradicijo. Za dober kis iz različnih surovin je potrebno bogato znanje in tudi kar nekaj pripomočkov. Vendar lahko za gospodinjske potrebe tudi pri vinskem kisu malce eksperimentiramo, sčasoma nam bo uspelo.
Preprosta navodila za pripravo domačega vinskega kisa
Steklenico vina zlijemo v dovolj veliko in široko posodo, pokrijemo s čisto gazo, da tekočino zaščitimo pred vinskimi mušicami. Ta substrat (vino) hranimo v prostoru s temperaturo od 25 do 27 stopinj C. Prej ali slej se bo kisanje ustavilo in dobili bomo dober kis.
Je pa tu nekaj pasti. Če je vsebnost alkohola v vinu 11 vol. odstotkov, bo imel tudi kis 11% odstotkov ocetne kisline, pri nas pa je v prodaji kis, ki ima od 5 do 7 % ocetne kisline in smo takega tudi vajeni. Zato je pametno vino ustrezno razredčiti s hladno prej prekuhano vodo.
Težava nastopi tudi zato, ker se že pri temperaturah pod 18 stopinj C fermentacija povsem ustavi in ostane v kisu preveč alkohola. Če pa je temperatura ves čas previsoka, začno ocetnokislinske bakterije ponovno delovati in dobimo kis, ki po vonju spominja na lepilo.
Za prodajo in pripravo res dobrega kisa iz različnih sestavin (jabolka, grozdje...) pa kot že rečeno, potrebujemo kar nekaj pripomočkov in znanja – prav o vsem se lahko podučimo v knjigi KIS, PRIPRAVIMO GA SAMI (vabljeni k nakupu).
(Tanja Žgajnar Novak)