Super živilo Tibetancev
Ob gledanju potopisne serije z naslovom Življenje na strehi sveta, super živilo in super ljudje, ki so je marca letos predvajali na TVS2, smo lahko spoznali, kako je ječmen sploh omogočil poselitev Tibetanske visoke planote. Oblikoval je njeno zgodovino in življenje tam močno zaznamuje še danes. Gre za edino poljščino, ki dobro obrodi na nadmorski višini okoli 3000 m.
V oddaji je prikazana žetev (praznik vanggvo), predelava v znamenito tsampo - kašo iz praženega ječmena… Seveda Tibetanci varijo tudi ječmenovo pivo…
Tudi pri nas je ječmen cenjen v pivovarstvu. V prehrani ga poznamo v kruhih, najbolj razširjena je ječmenova kaša - ješprenj in iz nje skuhana znamenita jed ričet.
Ječmen je ena najstarejših poljščin in ki vsebuje za človeka pomembne elemente: železo, cink, baker, mangan, magnezij, selen. Zrna odlikuje visoka vsebnost omega 6 nenasičenih maščobnih kislin, okoli 15% je delež vlaknin, delež beljakovin se giblje med 12 in 15%.
Da ne bomo jedli le ričeta, spoznajmo enega od receptov iz knjige JEČMEN:
PEČENE POGAČICE – TRIS KAŠ
Sestavine za 10 oseb: 150 g ječmenove kaše (najbolje biserni ješprenj), 150 g tatarske ajdove kaše ali ajdove kaše, 150 g prosene kaše
Za preliv pa potrebujemo: 200 ml mleka, 4 beljake, 200 ml sladke smetane, sol po okusu, poper po okusu, majaron po okusu, 100 g naribane mocarele ali parmezana, maslo za premaz modelov ali pekačev
Vsako kašo najprej operemo, odcedimo in posebej skuhamo (po navodilih proizvajalca) in solimo. Ječmenovo kašo (biserni ješprenj) kuhamo približno 30 minut, proseno kašo približno 10 minut, tatarsko ajdovo kašo pa okoli 5 minut.
Posebej pripravimo čvrst sneg iz beljakov, ki jim dodamo malo soli. Rahlo primešamo mleko, smetano, sol, poper, majaron in naribano mocarelo ali parmezan. Razdelimo na tri dele in vsaki kaši dodamo nekaj preliva, preostanek shranimo.
Z maslom namažemo 10 okroglih modelčkov premera 10 cm in vanje naložimo plasti kaš drugo na drugo, začnemo z ječmenovo, nato ajdovo, na koncu proseno in zalijemo še s preostankom preliva. Uporabimo lahko tudi manjši pekač.
V pečico postavimo visok pekač, kamor položimo napolnjene modelčke. V pekač nalijemo do polovice modelčkov vode in kuhamo v vodni kopeli 25 do 30 minut na 170 °C ali jih skuhamo v parni pečici. Paziti moramo, da voda med kuhanjem ali pečenjem v pečici ne pride v modelčke s kašami.
Kaše so pripravljene, ko se strdijo in rahlo obarvajo. Po pečenju jih lahko obrnemo iz modela in še vroče ponudimo.
Knjiga JEČMEN/BARLEY je izšla v Založbi Kmečki glas in nas vsestransko poduči o tej poljščini, hkrati pa prinaša tudi 50 odličnih receptov za jedi z ječmenom (iz kaše in moke):