Sadno drevje režemo zaradi oblikovanja krošnje in vzdrževanja ravnovesja med rastjo in rodnostjo. Z rezjo oblikujemo krošnjo v obliki prisekane piramide. S tem dosežemo, da so dobro osvetljeni tudi plodovi v spodnjem in notranjem delu krošnje. Drevesa, ki so redno in pravilno rezana, redno cvetijo in rodijo, njihova rast je umirjena.
POLISTATE in NAROČITE JO NA POVEZAVI https://zalozba.kmeckiglas.com/sadjarstvo%20in%20vinogradnistvo/moj-sadovnjak
REZ GLEDE NA STAROST DREVESA
Vzgojna rez je oblikovanje nadzemnega dela sadnega drevesa prvih nekaj let od sajenja do polnega rodnega volumna. Odvisno od podlage to lahko traja tri do šest let.
Rez v rodnosti je vsakoletna rez, s katero vzdržujemo razmerje med rastjo in rodnostjo drevesa.
Pomlajevanje drevesa – starejšim drevesom podaljšujemo življenjsko dobo.
Izrezovanje vejic s hrbta poganjka
Končni cvetni brst in manjši listni brst pri jablani
REZ GLEDE NA ČAS
Sadno drevje režemo večkrat v času vegetacije, osnovna pa je zimska rez. Ker drevje takrat še miruje ali je komaj vzbrstelo, imamo dober pregled nad krošnjo in delo je lažje kot pozneje, ko je olistano. Rezi pozneje v vegetaciji so korekcijske, z njimi uravnavamo rodnost drevesa ter umirjamo pretirano rast.
Ob cvetenju: Če bo drevo kljub zimski rezi močno cvetelo, lahko z rezjo v času cvetenja del cvetov odstranimo, da drevo ni preti rano obremenjeno.
Zelena rez: Konec pomladi drevo močno požene. Takrat sproti, a zmerno pri osnovi trgamo 15 do 20 centimetrov dolge neolesenele poganjke, ki rastejo navpično s hrbtov vej. Če smo prepozni in poganjki že olesenijo, jih v celoti izrežemo. Ti poganjki so bohotivke ali vodni poganjki. Odstranjujemo jih postopno, vsak teden nekaj. Če odstranimo vse naenkrat, se drevo odzove s še močnejšo rastjo. Ne odstranjujemo jih, kadar je suša, ker bo drevo po prvem dežju še močneje pognalo.
Pred zeleno rezjo polovico poganjkov odstranimo.
Dva do tri tedne pred obiranjem pridelka svetujemo zeleno rez – izrezovanje bohotivk. S tem spustimo v krošnjo svetlobo, kar poveča kakovost plodov.
Po obiranju: Pri zgodnjih in srednje poznih sortah po obiranju opravimo zeleno rez – izrezovanje bohotivk. S tem ukrepom umirimo rast v prihodnjem letu. Režemo, ko je suho vreme in prav takšna napoved tudi za naslednjih nekaj dni. V suhem vremenu se rane na odrezanih vejah same od sebe dobro zacelijo. Prav tako se izogibamo rezi v mrzlem ali vročem vremenu. To bo dobro za odziv drevesa na rez in za nas, saj se bomo pri delu dobro počutili. Preden se lotimo dela, si priskrbimo kakovostne, ostre sadjarske škarje in zložljivo sadjarsko žago. Z dobrim orodjem bo delo lažje, gladka rez se bo hitreje zacelila in manj bo možnosti za okužbe drevesa. Za rez večjih dreves je potrebna tudi stabilna lestev ter spretnost in kondicija. Zavedati se moramo, da je rez visokih dreves lahko smrtno nevarno opravilo.
Več o rezi in drugih pomembnih sadjarskih opravilih izveste v knjigi MOJ SADOVNJAK. Polistate in naročite jo s klikom na povezavo.