Strune so ličinke hroščev pokalic. V Sloveniji po raziskavah na Biotehnični fakulteti živi 140 vrst različnih pokalic, od teh so štiri vrste iz rodu agriotes škodljive. Njihov življenjski cikel je zelo zanimiv in ga je treba izkoristiti za zatiranje oziroma zmanjševanje njihovega števila.
Strune so se razmnožile tudi na vrtovih.
Prepoznavanje: V tleh v prvem letu prezimijo odrasli osebki, hroščki, ki prilezejo na dan, odvisno od vrste in temperatur zraka in tal, nekje v začetku aprila. Po parjenju samičke izležejo jajčeca in jih od konca maja do začetka julija odlagajo v tla. Rade imajo pokrita in vlažna tla, zato so zanje idealna žitna polja, deteljišča in travniki. Konec julija ali pa vse do konca avgusta se izlegajo ličinke prvega stadija, ki pa pojejo tako malo, da niso škodljive. Po krajšem prehranjevanju se ličinke v tleh levijo. V topli jeseni se proti koncu septembra in oktobra prehranjujejo že ličinke drugega stadija, ki pa jih že opazimo. Ta dva stadija sta tudi najbolj občutljiva in jih s pripravki, ki so do narave in našega zdravja prijaznejši, tudi najlažje zatiramo. Nato se ličnike tri leta spomladi, nekje v sredini aprila, začnejo prehranjevati, vmes se levijo in po vsaki levitvi so seveda večje in bolj požrešne. Zato so različnih velikosti in različnih barv.
Strune so ličinke hroščev pokalic.
Obramba: Da se spomladi prebudijo, potrebujejo okoli 10 °C v zemlji, prej je zatiranje povsem nesmiselno, v jeseni pa gredo v globlje plasti zemlje, takoj ko se začnejo temperature spuščati pod 5 °C. Zato je zatiranje ob prekopavanju prepozno, zgodaj spomladi pa tudi prezgodaj. Ohranjamo in spodbujamo pa naravne sovražnike strun, to so ptice, žabe, nekatere stenice in muhe, v ornici so pomembni predstavniki hroščev brzcev. Po prekopavanju, pripravi gredic se umaknimo z vrta, da lahko ptice poberejo strune, ki smo jih obrnili na površino. Strune motijo kapucinke, zato so zaželene ob robovih vrtov in predvsem gredic z občutljivimi vrtninami. Prav tako jih moti vonj žametnic in močno dišečih zelišč, zato naj bodo po vsem vrtu. Ker pa se strune pogosto pridejo na vrt samo prehranjevat, naj bodo predvsem robovi vrta zasajeni s temi rastlinami. Pripravek iz vratiča ali rabarbare je zanje smrten, a potrebno je pogosto zalivanje ogroženih rastlin, kar pa je težko. Morda pride v poštev samo za varovanje sadik solate, ki so zanje prava poslastica.
• Biofumigacija je razkuževanje tal z rastlinami. Med številnimi, ki so jih preizkušali, sta se najbolje izkazali rjava (Brassica juncea) in abesinska ogrščica (Brassica carinata), a povsem uporabna je tudi bela gorjušica (Sinapis alba), katere seme je pri nas dostopno in poceni. Seme posejemo v sredini avgusta, da bo zacvetela proti koncu septembra, ko so strune najbolj občutljive. Tik pred cvetenjem pa jo pokosimo, najbolje zmulčimo (razrežemo listno maso) in vse skupaj pomešamo v vrhnjo plast zemlje (10-15 cm). Če je suho, pred tem zalijemo. Iz listne mase križnic se v vlagi začnejo sproščati plini, ki imajo negativen vpliv tako na strune kakor tudi na nekatere druge talne škodljivce, npr. na talne glivice, ki povzročajo gnitje korenin.
Bela gorjušica je rastlina, ki je v naravi prijaznem pridelovanju vrtnin zelo uporabna, tudi za biofumigacijo.
• Zvečer v tla zakopljemo kose narezanih jabolk ali krompirja. Nataknemo jih na palčke, da jih bomo lažje pobrali iz zemlje. Čez dan ali dva jih zgodaj zjutraj poberemo iz zemlje skupaj s strunami in jih uničimo. Ker se strune prehranjujejo pretežno ponoči, moramo biti zjutraj res zgodnji.
• Podobne vabe lahko naredimo tako, da v plastične lonce, najbolje tiste od skute, navrtamo manjše luknje (debeline strune). Vanje nasujemo mešanico pšenice (ječmena) in koruze in jo nakalimo, navlažimo in pustimo na toplem dan ali dva. Zakopljemo jih v zemljo na vrtu in po dveh dnevih zjutraj izkopljemo in vse skupaj uničimo.
Nastavljanje vab je učinkovitejše na praznih gredicah in seveda v aprilu, maju in septembru, ko se strune intenzivno prehranjujejo.
• Uporaba entomopatogenih ogorčic vrste Steinernema carpocapsae in Steinernema feltiae v času, ko so najbolj občutljive, septembra in maja.
• Entomopatogene glive Beauveria bassiana, sev ATCC 74040, ki jih dobimo tudi v naših trgovnah. Ponovno veljajo vsa opozorila za uporabo te glive, ki jih najdemo v poglavju o biotičnem varstvu, in seveda za zatiranje v času, ko so strune najbolj občutljive. Ker strun ni na praznih gredicah, je za uporabo že omenjenih pripravkov priporočljivo, da po pripravi gredic v zemljo zakopljemo vabe – narezan krompir, jabolka, kaleče žito. Največ vab zakopljemo ob robovih gredic ali vrta.
• Še eno možnost imamo, ki pa ni dovoljena v ekološki pridelavi, to je uporaba apnenega dušika. Ta deluje negativno na vsa živa bitja v tleh, tudi na strune in jajčeca polžev. Apneni dušik kot insekticid je treba uporabljati zelo previdno in res samo takrat, ko je povsem nujno. Nikoli ga ne uporabljamo v jeseni, saj takrat rastline dušika ne bodo predelale v listno maso, zato se bo izpiral v podtalnico. Lahko pa ga uporabimo za varstvo vrtnih rastlin spomladi. Dokler je zemlja hladna, ne bo deloval, zato ga uporabimo šele konec aprila.
Gredico pred uporabo dobro pripravimo, da bo plin deloval. Pripravek po navodilih potresemo po gredici, ga plitvo, do 10 cm globoko zadelamo v tla, po potrebi zalijemo in gredico po možnosti tudi pokrijemo s folijo ali agrokopreno ter jo po tednu dni odstranimo. Na setev ali sajenje sadik počakamo tako dolgo, kot nam to narekujejo navodila. Ker smo rastline s tem že pognojili, ne gnojimo več, tudi s hlevskim gnojem ali kompostom ne.
!!! Pripravek uporabimo le, če imamo s strunami res velike težave, in sicer prvi dve leti spomladi, jeseni pa biološke pripravke. Po dveh letih popolnoma preidemo na biotične pripravke in predvsem povrnimo zemlji tudi življenje, zato vse gredice pognojimo s kompostom. Pripravek namreč negativno deluje tudi na koristne mikroorganizme v tleh. Zato ga ne uporabljajmo prepogosto in predolgo, le toliko, da omilimo najhujšo škodo.
Izbrano besedilo je iz knjige NARAVNO VARSTVO RASTLIN Miše Pušenjak, strokovnjakinje za zelenjadarstvo. Do konca aprila 2023 jo lahko kupite s popustom za le 16,15 evra. VABLJENI K NAKUPU.